מהי משכנתא?

כל כך הרבה שומעים על משכנתא, אנשים מקבלים משכנתא, מחוייבים למשכנתא, לחוצים מהמשכנתא… ממה היא מורכבת? מאיפה לקחו את המושג?

כשאני רוצה לקנות דירה שעולה מיליון שקלים ואין לי מיליון ש"ח ברשותי, אני לוקחת משכנתא. אז הבנתם, המשכנתא  היא בעצם הלוואה שהבנק נותן לנו לרכישת נכס, נדל"ן. כאן נכנס המונח "משכון", הבנק רוצה להבטיח שהכסף יחזור אליו, לכן, הוא משעבד את הנכס, הנכס ממושכן לבנק עד לפירעון המלא של הבנק. בנוסף, הבנק דורש בטחונות כמו ביטוח דירה, ביטוח חיים.

ברגע שנכס ממושכן לא נוכל למכור אותו או בכלל לבצע בו שינויי בעלות בלי הסכמת הבנק.

לא כל המשכנתאות הנלקחות הן לרכישת נדל"ן.

מה המטרות עבורם הבנק נותן משכנתא?

  • מה לרכישת דירת מגורים או אפילו שטח המיועד לבניית דירות מגורים.
  • למימון בניית דירת מגורים.
  • למימון שיפוץ ושיפור הדירה.
  • הלוואה לכל מטרה -לכל מטרה שתרצו (רק לא למטרות עסקיות) תוכלו לשעבד את הדירה שלכם ולקבל עליה משכנתא.

על פי מה נקבע סכום המשכנתא שתקבלו מהבנק?

הסכום שתקבלו מהבנק יקבע ע"פ הנתונים הקיימים עליכם בבנק. המימון המרבי שניתן לקבל בהוראת מפקח הבנקים הוא 75% (אם מדובר בדירה שנייה או נוספת, המימון יהיה 70% ואם הדירה נועדה להשקעה המירב יהיה 50%).

איך בונים משכנתא?

ככל שתדעו יותר על האפשרויות הקיימות תוכלו לקבל משכנתא טובה יותר, תדעו איפה אפשר להתמקח, איזו ריבית משתלמת, חשוב להכין שיעורי בית טובים לקראת תהליך מורכב זה.

כל משכנתא בנויה ממסלולי ריבית שונים. איזה ריביות יתאימו לכם? איך לא תשלמו ביוקר? תהליך בניית המשכנתא מורכב, נרצה לבנות תמהיל משכנתא המורכב  ממסלולים שההחזרים יתאימו לנו אישית. 

לכל מסלול ריבית יתרונות וחסרונות נביא לדוגמא כמה מהן:

ריבית קבועה – החזר ההלוואה מוצמד לריבית קבועה שנקבעה הרבה אוהבים להיצמד לריבית זו, אוהבים לדעת מראש מה סכום ההחזר ללא שינויים, מאידך, ריבית קבועה היא יחסית יקרה.

ריבית משתנה-ריבית המשתנה אחת לתקופה, בדרך כלל כל 5 שנים. הריבית יכולה להיות צמודה למדד או לא,יש כאן חיסרון שהריבית יכולה להעלות את גובה ההחזר החודשי. לעומת זאת,בריבית כזו יש לכם נקודות יציאה אם תבחרו לפרוע את ההלוואה לפני התקופה שנקבעה מראש, עמלת פירעון מוקדם תוזל משמעותית.

ניתן להעיזר גם במחשבוני המשכנתא הנמצאים ברחבי האינטרנט.

לסיכום, רגע לפני שתקחו משכנתא, דעו לאן אתם נכנסים, מדובר בשוק לכל דבר, זיכרו, ידע הוא כוח!